A Rima-folyó menti felvidéki város, Rimaszombat ad otthont november 12-én a Néphagyomány az oktatásban című szakmai konferenciának a COMENIUS Pedagógiai Intézet, Komárom és a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia rendezésében. Az élénk érdeklődés övezte szimpóziumon hat előadás és gyakorlati foglalkozás várja a szakembereket.
A zsűri feladata: népi iparművészeti, a hagyományos tárgyalkotó népművészeti és a népi előadó-művészeti minősíttetés céljából megküldött vagy bejelentett alkotások véleményezése. Csákányi Zoltán, a Hagyományok Háza szakmai munkatársa negyedszázada vesz részt e munkában, ezúttal tapasztalatait foglalta össze.
AHatártalan Táncfőváros műsorsorozatát október 25-27. között rendezik meg a Hagyományok Házában. A határon túli hivatásos magyar néptáncegyütteseket ebben az évben a nyárádszeredai Bekecs Néptáncszínház és a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncszínház képviseli.
A Hagyományok Háza partnereként a Magyar Nemzeti Tanács és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet két éve hirdette meg Útravaló címmel óvodapedagógiai képzését. A népszerű kurzus tapasztalatait Tálas Ágnes óvodapedagógus, a képzési program vezetője, a Hagyományok Háza szakmai partnere foglalja össze.
A Hagyományok Háza Hálózat idén is méltó módon ünnepli Felvidéken és Kárpátalján a Magyar Népmese Napját. Benedek Elek születésnapjára emlékezve gyermekeknek és felnőtteknek szóló mesék mellett az ünnepet a szervezők tánccal és kézműves-foglalkozásokkal is színesítik.
Both Miklós és a Hagyományok Háza udvara, avagy a nagyharsányi Rácz-ház az Ördögkatlan Fesztivál legváltozatosabb programhelyszíneként vonzotta idén is a látogatókat – kicsiket és nagyokat egyaránt, hiszen az egész napos kézműves-foglalkozások, a zene és a tánc mellett az udvarban tudományos, ismeretterjesztő előadásokat, valamint izgalmas interjúkat is hallgathattak a fesztiválozók. A programokkal és az udvar történetével kapcsolatban Both Miklóssal, a Hagyományok Háza főigazgatójával beszélgettünk.
Néptánc- és népdaltanítással, koncertekkel, folkkocsma-kvízzel, esténként pedig fergeteges táncházzal várta a hagyományos magyar kultúra rajongóit a július 16. és 20. között megrendezett Gombaszögi Nyári Tábor és annak szerves részét képező FolkSzöglet nevű fesztiválhelyszín, amelynek népszerűségéről Farkas Józseffel, a Hagyományok Háza Hálózat szlovákiai kirendeltségének vezetőjével beszélgettünk.
Nagy sikerrel ért véget július 21-én a kiscsőszi Minden Magyarok Tánctábora-diaszpóra családi tábor. A jeles eseményre mintegy hetven résztvevő érkezett Magyarországról, külhonból és a diaszpórából. A találkozót Kovács Norbert Cimbi főszervező, az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület-Hunyor Népfőiskola elnöke értékeli.
Elkezdődött a XXVIII. Kárpátaljai Népzene, Néptánc és Kézműves Tábor Sátoraljaújhelyen. A Rákóczi Hotel, Tábor és Rendezvényközpont ad otthont június 23-29. között a XXVIII. Kárpátaljai Népzene, Néptánc és Kézműves Tábornak. A jelenlegi helyszín kiválasztására a kárpátaljai helyzet miatt került sor, de az idei találkozó is hűen követi a korábbi péterfalvai táborok szellemiségét.
Tatán rendezik június 14-16-án a II. Kárpát-medencei Ifjú Népmesemondó Találkozót. A fabula-seregszemlére tizenöt ifjú mesemondó érkezik Magyarországról és külhonból. Az esemény fővédnöke Berecz András.
A Magyar Állami Népi Együttes Horvátországba és Szlovéniába készül. Június 2-án az egykori monarchiai népszerű üdülőhelyen, Abbáziában (mai nevén Opatijában), másnap a hangulatos szlovén kisvárosban, Semičben lépnek fel.
Kiállítással emlékeznek a Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesületet megalapításának tizedik évfordulójára. A „mesés tárlat” a Fonó Budai Zeneházban április végéig látogatható.
Április 26-án újra színpadra állítja Édeskeserű című „erdélyi antológia” előadását a Magyar Állami Népi Együttes a Hagyományok Házában. A táncköltemény korszerű vizuális nyelven, feszesebbre szerkesztett jelenetekkel, konkrétabban fogalmazva, de az alapüzenetét nem feledve éled újjá.
A beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokház adott otthont március 22-23-án a Tavaszi kézműves képzésnek. A tanfolyamot a Hagyományok Háza Hálózat-Kárpátalja szervezte és támogatta. A két nap tapasztalatait Kocsis-Pintér Borbála faragótakács-pedagógus, népi szőnyegszövő foglalja össze.
A szervezet palettáján szakmai találkozók, képzések, tömegeket megmozgató események szerepelnek. A legfontosabbakat az alábbi összefoglaló veszi számba.
A Hagyományok Háza március 19-én rendezte első Szakmai Nyílt Napját. A hagyományteremtő céllal megrendezett szimpózium résztvevői betekintést nyerhettek az Intézmény tevékenységeibe, eredményeibe, az elmúlt évek változásaiba, és megismerhették az új arculatát is. A jeles napra a Kárpát-medence minden részéből érkeztek résztvevők.
Rábai Miklósra emlékezik bemutatójával a Magyar Állami Népi Együttes
A Magyar Állami Népi Együttes Esti dal, avagy „Szálljatok fiókáim!”– szabad emlékezés Rábai Miklósra című március 24-ei bemutatójával emlékezik alapítója halálának félévszázados évfordulójára.
A Hagyományok Háza Hálózat–Kárpátalja a nehéz körülmények ellenére is megvalósította kitűzött céljait javarészét. Az elmúlt évet Pál Katalin, a kárpátaljai Hálózat vezetője foglalja össze.
A Hagyományok Háza Hálózat—Vajdaság összefoglalója
A Hagyományok Háza—Vajdaság 2023-ra is, mint eredményes évre tekinthet vissza. Kovács Nádi Karolina hálózati referens foglalja össze az év legfontosabb eseményeit.
„2023-ban főként a képzésekre és a mentorprogramokra koncentráltunk, nagy hangsúlyt fektetve a már aktív és a jövőbeni pedagógusok készségeinek fejlesztésére.