Sokan nem tudják, hogy az Ágnes húg portája is irodalomtörténeti értékű, ahol szállása volt a hazalátogató nagy székely írónak és neves vendégeinek.
A zsúfolt szülőházhoz képest, a gyermektelen Ágnes háza lehetőséget adott Tamásinak arra, hogy hosszabb időt is töltsön a szeretett szülőfaluban. A felújított ház melletti csűr a régi hasonlatosságára és szerkezete szerint épült. Háromosztatú, de új funkciót kapott és a kultúra tölti meg. Kultúrcsűr. A felső tér kiállítások helye, alul könyvbemutatók, irodalmi estek, népdalkör, film- és vetítettképes előadások megnézésének helyszíne.
Ezen a helyen fogalmazta meg a nagy székely író:
„Igen, vannak dolgok, miket nem lehet magyarázni: gondolom magamban, ahogy átlépek a kertnek a kapuján. Ilyen az is, amikor évekig küszködik valaki, hogy könyvekben megteremtsen egy világot. De ahogy akarná és ahogy szeretné, úgy sohasem sikerül. S akkor eljön egy tájra és beszél emberekkel; nézi a házakat, a föld hajlatait és a fény bujkálását azok felett; orrában érzi illatát a földnek, minek sarát a kezén és a lábán hordozta valamikor, s porát az arcán: igen, eljön erre a tájra, és akkor betelve látja, hogy amit nem tudott megteremteni, itt van az isteni mű!”
A farkaslaki Kultúrcsűr csodák teremtésének helyszíne és lehetősége!
Farkaslaka egyébként ősrégi település. Nevének eredetéről Bonda János így írt:
"Itt a határunkon volt egy Péterfalva,
És annak létezett tizenhat lakosa,
Azok közül egynek volt itt benn egy malma,
Hova a többi mind őrölni bejárna.
Azok közül egyik őrölni béjönne,
's az egy kantzájával szerencsétlen leve,
Mivel a farkasok falásig meg evék,
Mig a gabonáját ottan meg örölék.
Vissza menve buson panaszlá többinek,
Okoskodtak, hogy már azzal mit tegyenek,
Feltalálák azt, hogy jöjjenek bé lakni,
És a malom mellöl az erdőt kiírtni,
Ugy is tettek ök mind irtván épitettek,
Rendre egymás után oda helyezkedtek,
A' sok farkasokat lakokbol elüzték,
És Farkaslakának a helyet nevezték..."
A történetet korabeli leletek is alátámasztják: a falu eredetileg tényleg a 2 km-re keletre levő magaslati dombokon feküdt, és Péterfalva volt a neve - de később, talán a völgyben futó Nyikó patak gazdasági előnyei miatt - települtek lakói a mai Farkaslaka területére. A települést 1566 -ban említi első ízben írásos dokumentum Farkaslaka néven. Az itt élők mindig is büszkék voltak hagyományaikra - és életben tartják azokat mind a mai napig.