Az Erdélyi Hagyományok Háza épülete Kolozsvár főterén nemrég alapos felújításon esett át. Azóta az erdélyi népi örökség, néphagyomány átadásának színtereként használjuk a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Táncművészet szakával közösen.
2024 őszétől a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karával közösen egyetemi hangszeres és énekes népzenei képzést indítottunk. A kurzusokat Nyitrai Marianna, a Népművészet Ifjú Mestere, Erdélyi Zsuzsanna-díjas néprajzkutató, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, Román Hunor népzenész (Kedves zenekar) és zenetanár, valamint Kelemen László zeneszerző és népzenész vezeti. Ehhez kapcsolódó, kétnapos mesterkurzusaink során egy-egy kiemelkedő hagyományokkal bíró erdélyi kistáj népzenéjével foglalkozunk. Az első ilyen kistáj Kalotaszeg.
Időpont: 2024. december 6-7.
Helyszín: Kolozsvár, Főtér 29. (egykori Központi Szálló, Melody)
A mesterkurzus meghívott oktatója Gombai Tamás, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa, a Fonó Zenekar és a Szalonna és bandája zenekarok prímása (Budapest).
Ezen alkalomra a kalotaszegi Mérából várunk vendégeket: Magyarosi Andrást és fiát, Zsoltot „Zsiga” (ének), és Berki „Árus” Bélát (harmonika).
A jelentkezők a hétvégén nemcsak hangszeres és énekes továbbképzésben vehetnek részt: néprajzi ismereteket szerezhetnek Kalotaszegről, bevezetjük őket a népzenei stúdiófelvételek készítésének módszertanába, és átélhetik a közös muzsikálás élményét is. Terveink szerint a hangszereseknek lehetőségük lesz konzultálni Márkus „Barbarossa” János kiemelkedő hangszerkészítővel és hangszerésszel, kolozsvári műhelyében. A mesterkurzus nyitott azok számára is, akik nem vesznek részt a BBTE népzenei képzésében, de érdeklődnek a meghirdetett téma iránt, illetve népi hangszeres vagy vokális alapismeretekkel rendelkeznek.
Életkorban a 14 év felettieket várjuk. Számukra a részvétel feltétele az előzetes jelentkezés (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.), valamint a költségekhez való 50 lejes adományalapú hozzájárulás.
Jelentkezési határidő: december 4.
Kalotaszeg a magyar népművészet emblematikus kistája volt már kutatása kezdeteitől és az is maradt napjainkig. Bartók és Kallós gyűjtései nyomán (a legjelesebbeket említve) több száz felvétel őrzi a vidék vokális zenei anyagát, az itt élő parasztság zenei gondolkodását. Áttételesen, felvételekről is feltárul a táj éneklési stílusa, de kiválthatatlan élmény élő adatközlői környezetből tanulni, és Kalotaszeg ezt még ma is nyújtja nekünk!
A mesterkurzuson alkalom nyílik egy kiváló énekes család két tagjával találkozni, ahol a mérai „Zsigákból” Magyarosi András és fia, Zsolt lesznek jelen december 6-án és 7-én. Mivel gyűjtéseimben, kutatásaimban a kistáj férfi és női énekeseivel egyaránt foglalkozom, különös figyelmet fordítunk az énekes dinasztiák repertoárjára. A kurzus nyitott, de életkorban első sorban 14 év felettieket várunk. A nap végén módunkban áll a hangszeres képzéssel „összehúzásban” is élővé tenni tudásunkat.
Nyitrai Marianna
néprajzkutató, népdalénekes, az Üsztürü és az Egyszólam Együttesek énekese
a Népművészet ifjú mestere, Erdélyi Zsuzsanna-díjas
A cikk borítóképén Magyarosi András népzenész, és fia Zsolt „Zsiga” látható.