Új helyszínen jelentkezik az idei Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetem.

2025. június 20-21-én kerül sor az Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetemre, a szakmai fórumra, amelynek eddig Mikházi Szabadegyetem volt a neve. Az ötödik kiadásához érkezett rendezvény új helyszínen kerül megszervezésre, az ugyancsak Maros megyei Nyárádszentlászlón.

Milyen témákra, kérdésekre és programokra számíthatunk Nyárádszentlászlón?

Hogyan őrizhetjük meg a népi kultúra élő tudását a digitális világban? Vajon a néptánc és a népzene képernyőn keresztül is tanulható, vagy csak élőben adható tovább igazán? Lehet-e a múzeumi digitalizáció több puszta archiválásnál – új kapocs a múlt és a jövő között? És hogyan találja meg a pedagógia a hangot a digitális bennszülöttekhez, ha népdalról, pásztorfurulyáról, vagy kézműves tudásról van szó?

Ezekre a kérdésekre keressük a választ a kétnapos szakmai rendezvényen, amelynek középpontjában a népi kultúra digitalizációja áll, különös tekintettel annak múzeumi, adatbázis-alapú, valamint pedagógiai vonatkozásaira.

A pénteki napon a fókusz a folklór adatbázisokra és múzeumok digitalizációs tevékenységére irányul. A résztvevők betekintést nyerhetnek abba, hogyan őrizhetők meg a hagyományos népi kultúra elemei a digitális térben, milyen módszerekkel dokumentálják, archiválják és teszik hozzáférhetővé azokat a közgyűjtemények, és milyen formában kapcsolódhat mindehhez a közösségi élmény. A szakmai előadások mellett interaktív bemutatók és kapcsolódó programok is segítik az elmélyülést a témában. Vendégünk lesz, és a fenti érdekes témákban előadást tart Both Miklós a Hagyományok Háza főigazgatója, Pávai István népzenész, a Hagyományok Háza Katalogizálási Osztály vezetője, Odler Zsolt a Néprajzi Múzeum Nyilvántartási és Digitalizálási Főosztály vezetője, a székelyföldi múzeumok képviselői, illetve sokan mások.

A szombati program a pedagógusokat és az oktatásban dolgozó szakembereket szólítja meg. A nap során arra keressük a választ, hogy milyen lehetőségek és nehézségek rejlenek a digitalizáció és a népi kultúra pedagógiai alkalmazásában. Szó lesz a digitális eszközök és tananyagok szerepéről a hagyományőrző nevelésben, valamint bemutatásra kerülnek olyan konkrét oktatási tartalmak, amelyek a népi kultúra egyes elemeit – például népzene, néptánc, népi kézművesség – modern, mégis hiteles módon közvetítik a fiatalabb generációk számára. Továbbá kiemelt figyelmet szeretnénk fordítani a énektanárok, zenepedagógusok munkájára, rávilágítva annak fontosságára és hosszútávú jelentőségére. Ezekben a témákban és foglalkozásokon lesz velünk Benedek Árpád zenepedagógus a Csillagocska Gyermek- és Ifjúsági Néptánccsoportok létrehozója, Tálas Ágnes óvodapedagógus, a Lipinka program alapítója, valamint a téma további szakemberei.

A szakmai előadások és programok mellett a tánc, az ének, a zene és jókedv a program szerves része!

Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött: https://forms.gle/3KVeBz5frawLY6Au9

Hírek

Péterffy Csilla gyógypedagógus a digitalizáció hatásairól ad elő a Szabadegyetemen

Péterffy Csilla gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus és gyerekpszichodramatista, aki már 28 éve dolgozik a speciális és befogadó (inkluzív) oktatás területén. Legfőbb témája, hogy hogyan alakul ki az, amikor valaki „más” lesz – mitől és hogyan térhetünk el egymástól, és ez milyen formákban jelenik meg. Különösen fontosnak tartja az olyan módszereket, amelyek nem közvetlen tanítással, hanem élményeken, megéléseken…

Bővebben
Hírek

Az ötödik Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetem programja

2025. június 20-21-én kerül sor az Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetemre, a szakmai fórumra, amelynek eddig Mikházi Szabadegyetem volt a neve. Az ötödik kiadásához érkezett rendezvény új helyszínen kerül megszervezésre, az ugyancsak Maros megyei Nyárádszentlászlón. Milyen témákra, kérdésekre és programokra számíthatunk Nyárádszentlászlón? 2025.06.20. péntek Örökség és digitalizáció 9:30-9:40 Köszöntő 9:40-10:10 Maczelka Árpád (Hagyományok Háza): Családi emlékektől…

Bővebben
Hírek

Agócs Gergely érdemes művész is előadást tart a szabadegyetemen

Agócs Gergely neve összeforrt a néphagyomány kutatásával és hiteles közvetítésével. Etnográfus, zenész, népzenekutató, mesemondó, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa, és a népzene- és néptánckutatás elismert szakértője. Szakmai mélysége és elhivatottsága áthatja minden tevékenységét, beleértve azt a rendkívüli képességét is, ahogyan a nagyközönség számára is hozzáférhetővé teszi a Kárpát-medence gazdag folklórját. Nemzetközi szinten is elismert népzenekutató,…

Bővebben
Hírek

Pávai István etnomuzikológus a Szabadegyetem egyik kiemelt előadója

Pávai István Széchenyi-díjas etnomuzikológus, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja, garancia a magyar népzene hiteles megismertetésére. Ő nem csupán kiváló népzenekutató, hanem népzenész is, akinek több évtizedes munkássága alapvető fontosságú a magyar népzenei örökség megőrzésében és közkinccsé tételében. A terepmunkától a digitális feldolgozásig széles területen tevékenykedik. Hatalmas mennyiségű népzenei anyagot gyűjtött össze a Kárpát-medence 350…

Bővebben
HírekÖsszes régió

Új helyszínen az Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetem

Új helyszínen jelentkezik az idei Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetem 2025. június 20-21-én kerül sor az Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetemre, a szakmai fórumra, amelynek eddig Mikházi Szabadegyetem volt a neve. Az ötödik kiadásához érkezett rendezvény új helyszínen kerül megszervezésre, az ugyancsak Maros megyei Nyárádszentlászlón. Milyen témákra, kérdésekre és programokra számíthatunk Nyárádszentlászlón? Hogyan őrizhetjük meg a népi…

Bővebben

Pávai István etnomuzikológus a Szabadegyetem egyik kiemelt előadója

Pávai István Széchenyi-díjas etnomuzikológus, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja, garancia a magyar népzene hiteles megismertetésére. Ő nem csupán kiváló népzenekutató, hanem népzenész is, akinek több évtizedes munkássága alapvető fontosságú a magyar népzenei örökség megőrzésében és közkinccsé tételében.

A terepmunkától a digitális feldolgozásig széles területen tevékenykedik. Hatalmas mennyiségű népzenei anyagot gyűjtött össze a Kárpát-medence 350 településén, és elhivatottan dolgozik azon, hogy a több gyűjtőgeneráció által felhalmozott felbecsülhetetlen értékű archívumi anyag strukturáltan, digitálisan hozzáférhetővé váljon az online térben a kutatók, a népzene- és néptáncmozgalom, a folklórkedvelők és a jövő nemzedék számára. Munkájának kiemelkedő részét képezik a népzenei adatbázisok. Ezek közé tartozik például az Utolsó Óra népzenei adatbázis (utolsoora.hu) és a néptáncot, népmesét is tartalmazó Folklóradatbázis (folkloradatbazis.hu).

Utóbbit fogja bemutatni Pávai István, informatikus kolléganőjével, Zagyva Natáliával Nyárádszentlászlón.

Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött: https://forms.gle/3KVeBz5frawLY6Au9

Agócs Gergely érdemes művész is előadást tart a Szabadegyetemen

Agócs Gergely neve összeforrt a néphagyomány kutatásával és hiteles közvetítésével. Etnográfus, zenész, népzenekutató, mesemondó, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa, és a népzene- és néptánckutatás elismert szakértője. Szakmai mélysége és elhivatottsága áthatja minden tevékenységét, beleértve azt a rendkívüli képességét is, ahogyan a nagyközönség számára is hozzáférhetővé teszi a Kárpát-medence gazdag folklórját.

Nemzetközi szinten is elismert népzenekutató, aki számos publikációjával és előadásával népszerűsíti a hagyományos kultúrát. Munkásságának középpontjában a népzenei dialektológia, a népi hangszerek, valamint rituális szokások állnak. Külön figyelmet fordít a néphagyomány és a társadalom kölcsönhatásának dinamikájára, annak kutatására, értelmezésére és bemutatására.

A Szabadegyetemen találkozhatunk vele is, ahol a hagyomány napjainkban és közösségeinkben betöltött szerepéről, megkerülhetetlenségéről beszél majd.

Az eseményen való részvétel regisztrációhoz között: https://forms.gle/3KVeBz5frawLY6Au9

Péterffy Csilla gyógypedagógus a digitalizáció hatásairól ad elő a Szabadegyetemen

Péterffy Csilla gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus és gyerekpszichodramatista, aki már 28 éve dolgozik a speciális és befogadó (inkluzív) oktatás területén. Legfőbb témája, hogy hogyan alakul ki az, amikor valaki „más” lesz – mitől és hogyan térhetünk el egymástól, és ez milyen formákban jelenik meg. Különösen fontosnak tartja az olyan módszereket, amelyek nem közvetlen tanítással, hanem élményeken, megéléseken keresztül hatnak.

Előadásában a digitalizáció hatásaira világít rá: arra, hogyan formálja át testünket és személyiségünk különböző aspektusait a digitális világ jelenléte és nyomása.

Őt is meghallgathatjuk június 21-én, szombaton az Erdélyi Hagyományok Háza Szabadegyetemen!

Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött: https://forms.gle/3KVeBz5frawLY6Au9

Részletes program

Örökség és digitalizáció

9:30-9:40 Köszöntő

9:40-10:10 Maczelka Árpád (Hagyományok Háza): Családi emlékektől az intézményi archívumig: hogyan tároljuk a múlt értékeit

10:10-11:30 Székelyek – Örökség-mintázatok kiállítás a Néprajzi Múzeumban

Kerekasztal-beszélgetés Tasnádi Zsuzsanna (Néprajzi Múzeum) moderálásával

11:30:12:10 Pantyelejev Natali (Néprajzi Múzeum): A Néprajzi Múzeum kiállításarchiválási gyakorlata napjainkban

12:10-12:50 Frazon Zsófia (Néprajzi Múzeum)

MADOK – Jelenkorkutatás a múzeumi praxisban 

12:50-13:30 Tasnádi Zsuzsanna, Lőrincz Emőke (Néprajzi Múzeum):

Gyűjteményi tárgyakra épülő kreatív alkalmazások

13:30-14:30 EBÉDSZÜNET

14:30-15:40 Örökségvédelmi mintaprojekt a székelyföldi múzeumokban

Kerekasztal-beszélgetés Odler Zsolt (Néprajzi Múzeum) moderálásával

15:40-16:20 Vitányi Iván (Hagyományok Háza): Új eszközök és használatuk a Hagyományok Háza Folklór Archívumában

 

Néptánc és digitalizáció

16:20-17:00 Varga Zoltán (FolkOtthon): Néptáncoktatás a közösségi médiában: sikerek, eredmények, tapasztalatok

17:00-17:40 Galát Péter (Hagyományok Háza): Gyűjtésvideók és -hangok közös ritmusa: a digitális utóhangosítás folyamatai, perspektívái és kihívásai 

17:40-18:20 Sánta Gergő, Sánta Bíró Anna (Nemzeti Táncszínház): 

Zsuráfszky Zoltán ötlete: Élő Martin Archívum  

Viharsarok – Sánta Gergő és Sánta Bíró Anna alkotása

18:20-19:00 Farkas Máté, Németh Diána (Magyar Állami Népi Együttes): Az folklórarchívum reneszánsza – Beszélgetés a Magyar Állami Népi Együttes Akkor és most című sorozatáról

19:00-20:00 Vacsora

20:00 Strapa koncert és táncház

Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött: https://forms.gle/3KVeBz5frawLY6Au9



Pedagógia és digitalizáció

9:30-10:15 Péterffy Csilla: KLIKK és/vagy KALÁKA, avagy a digitalizáció integratív megközelítése

10:15-11:00 Both Miklós (Hagyományok Háza): Digitális lehetőségek és innovációk a népzeneoktatás területén – A Folk_ME projekt bemutatása

11:00-12:00 Pávai István, Zagyva Natália (Hagyományok Háza): A Folklóradatbázis a népzenészek, néptáncosok és mesemondók szolgálatában

12:00-13:00 Németh Nóra (Hagyományok Háza): A Hagyományok Háza online oktatási segédanyagai

13:00-14:00 EBÉDSZÜNET

14:00-14:45 Agócs Gergely (Hagyományok Háza): A hagyomány megkerülhetetlensége az egyén, közösség, tömeg dimenziójában 

14:45-15:30 Benedek Árpád (Csillagocska Alapítvány): Zenei anyanyelvünk módszeres oktatása népdalaink által

15:30-16:15 Tálas Ágnes, Kiss Zsolt: A Lipinka program bemutatása 

16:15-17:15 Tálas Ágnes, Kiss Zsolt: Énekes-játékos saját élményű foglalkozás, majd annak módszertani kiértékelése 

17:15-18:00 Zenés, citerás műhelyfoglalkozások Benedek Árpád, Brugos Anikó

18:00 Vacsora

19:00 Indulás Marosvásárhelyre

20:00 Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű című előadása, 

Marosvásárhelyi Nemzeti Színház 

21:30 Táncház – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Underground terem