Az Erdélyi Hagyományok Háza céljai között szerepel a népi hangszeres zene és ének megismertetése művelése és terjesztése. A magyar népzene hagyományait és gazdagságát tekintve mára egyre fontosabb annak módszeres és szakszerű továbbadása. Meggyőződésünk, hogy e zenei tudás és műveltség fenntartásához a megfelelő intézményes keretet is meg kell teremtenünk, ebben a törekvésben partnerünk a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara.
Együttműködésükkel 2025-ben már a második évfolyam indul, államilag akkreditált magyar nyelvű népzene és népiének képzés, amelyen opcionális népzenei tantárgycsomag formájában egészíti ki a zenetanári képzés. A népzenei és népi ének szakmai-oktatási hátteret az EHHA biztosítja.
Szándékunk ezzel a képzéssel az, hogy a jövendőbeli pedagógusok pályájuk során a népzenét, a népdalokat taníthassák az oktatás bármely szintjén. Ennek érdekében az ilyen jellegű tantárgyak minisztériumi elismertetését és a tantervbe történő beillesztését is tervezzük.
A képzés konkrét menetét tekintve a Zeneművészeti alapképzésre jelentkező diákok választhatnak valamely népi hangszer vagy a népi ének tantárgyak közül, amit az opcionális csomagként vesznek fel. A képzés hangsúlya a gyakorlati oktatáson van. A képzésben bármely évfolyam diákja részt vehetett, az egyéni órák heti rendszerességgel, illetve tömbösítve kerülnek megtartásra.
A 2024-25-ös tanévben kamarazenei és repertoárismeret tárgyakban dr. Kelemen László Kossuth-díjas zeneszerző, népzenész fogja össze a csoportot.
A népiének képzést Nyitrai Mariann, Erdélyi Zsuzsanna-díjas énekes, néprajzkutató, a LisztFerenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke és a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskolája óraadó népiének tanára irányítja.
A hangszeresek, hegedű, bőgő, harmonika – ezekre volt igény az első tanévben – Román Hunor, és Fülöp Lóránd segítségével gyarapodnak szakmailag.
Az egyetemi órákon való részvételt igyekszünk kiegészíteni fellépési lehetőségek biztosításával, illetve mesterkurzusok szervezésével, amelyek egy-egy néprajzi tájegység zenei anyagára koncentrálnak. A mesterkurzusok nyitottak, azok számára is, akik nem veszenek részt a BBTE népzenei képzésében, de érdeklődnek a meghirdetett téma iránt, illetve népi hangszeres vagy vokális alapismeretekkel rendelkeznek.
Első alkalommal 2024 decemberében tartottunk mesterkurzust tematikája Kalotaszeg volt, ekkor az énekes hagyományokat a mérai adatközlőktől, Magyarosi Andrástól és fiától, Zsoltottól, illetve Nyitrai Mariann tanításával ismerhették meg. A hangszeres képzésben Gombai Tamás népzenész (a Fonó Zenekar és Szalonna és Bandája tagja), a LisztFerenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke népi hegedű tanára nyújtott segítséget, illetve a zenei kíséret autentikus bemutatója Berki Béla Árus, mérai harmonikás volt a képzés rendszeres oktatói mellett.
Az első tanév végéhez közeledve már készülünk a következőre, igyekszünk kínálatunkat javítani, és ehhez elengedhetetlen a nyitott lelkű, zeneszerető és muzsikálni, énekelni vágyó diákok építő jelenléte. Várjuk jelentkezésüket a 2025-26-os tanévre: Felvételi zeneművészet alapképzésre



