A Népzenész Klub célja, hogy olyan tanulási, szórakozási lehetőséget teremtsünk, ahol a környék népzenészei megismerkedhetnek egy-egy tájegység zenei kultúrájával, valamint együtt muzsikálhatnak kedvükre. Emellett rendszerint olyan témákat beszélünk át, amelyek a népzenészek mindennapi életét érintik, legyen szó szakmai kihívásokról, a „hivatás” múlt- és jelenkori problémáiról.
Az áprilisi népzenész klub témája: Ismered a hengszered? – Hangzás, gyakorlat, karbantartás
Az április 14-i kötetlen kerekasztal-beszélgetés során a hangszervásárlás, karbantartás és tudatos hangszerhasználat kerül terítékre. Szó lesz többek között a különböző hangszerek akusztikai sajátosságairól, korhű és modern megközelítésekről, valamint arról is, hogyan ismerjük fel a hangszer hibáit a hang alapján. Megosztjuk egymással, milyen szempontok szerint érdemes hangszert választani, mire figyeljünk vásárláskor, és hogyan gondoskodjunk róla a mindennapokban.
Moderátor: Miklósi Hunor, népzenész
Meghívottak: Boros Luca, asztalos, hangszerkészítő
Foglalkozását tekintve asztalos, viszont hamar megébredt benne az érdeklődés a hangszerek és a hangszerkészítés irányába. Úgy volt vele, ha más képes rá, akkor ő is. Kezdetben hobbiként volt jelen az életében, viszont hosszas tanulás és kitartás után mára már szakmájaként űzi a hangszerkészítést. 1990 óta dolgozik hegedűkészítőként, hosszú együttműködése volt Onoae Pavel hegedűkészítővel és a filharmónia hangszerjavítójával, akinek a műhelyében lehetősége volt számos mesterhegedűt tanulmányozni különböző korszakokból. Ez sokat segített a szakmai fejlődésében.
Szakács Kristóf, népzenész
Zenei pályafutását Márkus Zoltán, a Nagyvárad Réti Református Egyházközség kántora indította el, aki gitározni tanította már 13 éves korában. Az első népzenei élményei a Csillagocska Alapítványhoz kapcsolódnak, ahol kezdetben táncolni, majd muzsikálni tanult. Eleinte a nagybőgő került a kezébe, majd rövid időn belül a brácsa is megragadta figyelmét. 2012-től egyetemista koráig a Nagyvárad Táncegyüttes brácsása volt. Ekkor ragadta magával a kolozsvári táncházmozgalom, ahol több zenekarral is lehetősége volt együtt muzsikálni. A Tokos zenekarral is ekkoriban ismerkedett meg, majd az alkalmi együttműködésekből idővel stabil taggá vált a zenekarnak. 2019 óta a Kallós Zoltán Népzenei Iskola tanáraként tevékenykedik.
Időpont: április 14., hétfő, 19 óra
Helyszín: EHHA Kolozsvár székhelye, Főtér 29. szám