facebook  

III. Mikházi Szabadegyetem programja a plenári előadások mellett 8 panelt tartalmaz különböző, a hagyományápoláshoz köthető tematikákban. Csütörtökön, szeptember elsején ünnepélyes kiállításmagnyitóval kezdődik eseményünk.

foto video szekcio 01  GYEREKFOGLALKOZASOKszekcio 01 poszthoz NEPTANC SZEKCIO 01

Csütörtök, 2022. szeptember 1.

18:00 DOMJÁN 115 ⎮30 - Kiállításmegnyitó a mikházi Janka Villa Zeyk Bisztróban Domján József, a színes fametszés mesterének munkáiból

Péntek, 2022. szeptember 2.

 

Csűrszínház

  • Plenáris előadások:

10:00 – 10:30 Köszöntők –  Kelemen László, Szélyes Ferenc

10:30 – 11:00 Beszprémy Katalin - Élő Népművészet Erdélyben

15:00 – 15:30 Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány elnöke - Körkép/Vízió - hagyományápolás a Kárpát-medencében

  • Kézműves panel:

11:15 – 12:30 Péter Szidónia - A kézműves oktatás lehetőségei

13:00 – 15:00 Ebédszünet

15:45 – 16:30 Balázs-Bécsi Enikő (Téka Alapítvány) és Benkő Éva (Guzsalyas Alapítvány) - Iskola és kézműves ház kapcsolata Szamosújváron és Sepsiszentgyörgyön

16:30 – 17:00 Benő Nagy Réka - Magyar műveltségre nevelés a nádudvari kézműves iskolában

  • Esti programok:

17:00 – 18:00 Folkkocsma-kvíz (Németh Nóra, Hagyományok Háza)

19:00 – 20:00 Vacsora

20:00 – 21:00 Táncvarázs - Válogatás az erdélyi néptáncok gyöngyszemeiből - A Maros Művészegyüttes folkműsora

21:00 – 21:30 Mesekocsma

21:30 –  22:00 Énekoktatás Nyitrai Mariannával - Kis-Küküllő menti, sövényfalvi népdalok

22:00 – Táncház (Muzsikál Moldován H. István „Kuki” és zenekara)

Iskola

  • Gyűjtés/múzeum/kiállítás panel:

11:00 – 12:00 Szalay Zoltán - Csak tiszta forrásból - könyvbemutató - A Székelyföldi énekiskola diákjainak közreműködésével

12:00 – 13:00 Tötszegi Tekla (Erdélyi Néprajzi Múzeum) - Gyűjtők, gyűjtemények, múzeumok - A magán és intézményi tárgygyűjtés problematikája

 

Népzene sátor (Csűr mögötti zöld terület / eső esetén: a Janka Villa földszinti terme)

  • Népzene panel:

11:15 – 12:00  Antal Csanád - Népzenész klub Csíkszeredában

13:00 – 15:00 Ebédszünet

15:30 – 16:30 Kisfaludi Attila, Vajas Albert, Román Hunor - Zeneiskolák szakmai előrehaladása

16:30 – 17:30 Szabó Dániel – Az erdélyi prímcimbalmozás didaktikai aspektusai

 

Filagória – Sarki telek udvara

  •  Néptánc panel:

11:15 – 12:30 Sándor Csaba - Néptáncoktatás Felcsíkon

13:00 – 15:00 Ebédszünet

15:30 – 17:30 Táncház, sikerélmény, mindenki másképp csinálja! - szakmai megbeszéles

Meghívottak:  Benedek Árpád, Czerán Csaba, Fazakas János, Kádár Elemér, Kinda Botond, László Csaba, Orendi István, Pilich Balázs, Sándor Csaba, Takács Zoltán, Virág Endre

 

Kántori lak/udvar

  • Pályázatok panel:

16:30 – 17:30 Tóth János - A Hagyományok Háza Kárpát-medencei Hálózata és az általa kezelt pályázati rendszerek

 

Óvoda

  • Népmese panel:

11:15 – 12:45 Agócs Gergely - Hogyan mondjuk a népmesét tekintettel a 21. századra?

13:00 – 15:00 Ebédszünet

15:30-17:00 Fábián Éva - Odaküjjel, Andrásfalán (előadás és élőszavas mesemondás)

 

Kultúrotthon

  • Gyerekfoglalkozások panel:

11:00 – 11:30 Szejke Judit - Jeles Napok gyermekfoglalkozásokban

11:30 – 13:00 Tálas Ágnes - Népi-játék-kalendárium a környezettudatosság jegyében (előadás, gyakorlati bemutató, népi játékok tanítása)

13:00 – 15:00 Ebédszünet

15:30 – 17:30  Németh Nóra - Találkozás a néphagyománnyal és Figurás Néptáncos Bérlet (előadás, filmnézés, beszélgetés a gyakorlati megvalósításról, helyi tapasztalatok alapján)

17:30 – 18:30 Barabás László - Dramatikus népszokások és népi gyermekjátékok a Közép-erdélyi néprajzi régióban

 

JátszóTér (hátsó udvar vége a Csűr mellett / eső esetén: Iskola – kisterem)

  • Gyakorlati gyerekfoglalkozás:

11:00 – 17:00 Demeter Miklós – Fajátékok készítése

11:00 – 17:00 Csíki Emőke – Nemezelés

11:00 – 17:00 Boér Izabella – Hangszer előtti hangszer - Interaktív hangszerkészítő foglalkozás pedagógusoknak

17:00 – 18:00 Népi gyermekjátékok Benkő Évával és a Finom zenekarral

 

Szombat, 2022. szeptember 3.

 

Csűrszínház

  • Plenáris előadások:

10:00 – 11:00 Szántai Irén, főigazgató helyettes, és Binder Eufrozina, igazgató előadása, interaktív beszélgetés / Emberi Erőforrások Támogatáskezelő, Nemzeti Kulturális Alap, Csoóri Sándor Program

15:00 – 15:30 Demeter Szilárd, Magyar Kultúráért Alapítvány elnöke - Háború és/vagy béke?

  • Kézműves panel:

11:00 – 11:30 Igyártó Gabriella (Népművészeti Egyesületek Szövetsége) - Mesterségek Ünnepe múltja, jelene és jövője

11:30 – 12:00 Benko Pál - Felvidéki Kézműves Szövetség célkitűzései és tevékenységi köre

12:15 – 12:45 Molnár György - A Szakkör - Kézműves szakkör program a Kárpát-medencében - Erdélyi tapasztalatok

13:30 – 15:00 Ebédszünet

15:45 – 16:30 Ament Éva - Mentés másként - Rekonstruált  mennyezetkazetták Magyarókerekén

16:45 – 17:30 Kolozsvári István - Tóth Beáta - Határtalan hagyomány - Tárgyalkotó népművészeti együttműködések Biharban

  • Esti programok:

19:00 – 20:00 Vacsora

20:30 – 22:00 Népzenétől Karádyig - a Heveder zenekar és Márdirosz Ágnes koncertje

22:00 – 22:30 Énekoktatás Nyitrai Mariannával -  Kis-Küküllő menti, sövényfalvi népdalok

22:30 – Táncház (Muzsikál a Heveder)

Iskola

  • Gyűjtés/múzeum/kiállítás panel:

11:00 – 11:45 Dr. Vass Erika - A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Erdély tájegysége

12:00 – 12:30 Borsos Gyöngyi - Szőcs Levente - Tarisznyás Márton Múzeum 3.0

13:30 – 15:00 Ebédszünet

15:45 – 16:15 Mogyorósi Ágnes - A Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény mobilapplikációja

16:15 – 17:15 Sevella Zsuzsa - Tájegységi minták és belőle készült játékok

17:30 – 18:00 Gál Boglárka - Nézd kézzel, lásd szívvel - interaktív Erasmus+ ToMIMEUS projektbemutató

 

Népzene sátor (Csűr mögötti zöld terület / eső esetén: a Janka Villa földszinti terme)

  • Népzene panel:

11:00 – 12:00 Magyar Kálmán - „Magyar” management Amerikában

12:00 – 13:30 Nyitrai Marianna - Éneklés hagyománya - hagyományos éneklés - Nótafák és adatközlők: a népdal hagyományozódása és oktatási lehetőségei ma

13:30 – 15:00 Ebédszünet

16:00 –  16:45 Fazakas Levente - Népzene a színpadon

17:00 – 17:45 Molnár Szabolcs - Népzenész Egyesület aktuális helyzete és projektjei

 

Filagória – Sarki telek udvara

  • Néptánc panel:

11:30 – 12:30 Néptánc a színházban – Kádár Elemér - moderátor, beszélgető partenerek: Könczei Árpád, Orza Călin

 

Kántori lak/udvar

  • Fotó/Film panel:

15:30 – 17:00 Kinda Botond - Vargyasi Levente - Programok fotózása, általános videózási ismeretek

17:30 – 18:30 Kerekesek - néprajzi dokumentumfilm - filmvetítés (Dr. Kinda István néprajzkutató és Vargyasi Levente fotográfus, filmes szakember filmje eltűnőben lévő székelyföldi mesterségekről) 

 

Óvoda

  • Népmese panel:

11:00 – 12:00 Tálas Ágnes - Táborok a mesék szárnyán (előadás és gyakorlati bemutató)

12:00 – 13:00 Isztojka Máté - Cigány népmesék

13:30 – 15:00 Ebédszünet

15:30 – 16:30 Kerekasztal-beszélgetés - Az élőszavas, revival népmesemondás Erdélyben

- Bedőházi Beáta, Benkő Éva, Erdei Beáta, Tekei Erika (moderátor)

16:30 – 18:00 Németh Nóra - Népmese-kiadványok a Hagyományok Házánál

 

Kultúrotthon

  • Gyerekfoglalkozások panel:

11:00 – 12:30 Surányi Eszter - Ölbeli játékok

12:30 – 13:30  Benkő Éva - Mese, mese, mátka - mesés, játékos foglalkozás (gyakorlati bemutató)

13:30 – 15:00 Ebédszünet

15:30 – 17:00 Benedek Árpád - A Csillagocska Alapítvány gyermekfoglalkozásai és zenés, táncos, mesés komplex gyermekfoglalkozás (előadás és gyakorlati műhely)

17:00 – 18:30 Bakó Fazakas Zsuzsa - „Esztendő kereke” – Jeles Napok Kézdivásárhelyen (bemutató előadás és dalos-táncos-zenés gyerekfoglalkozás, gyakorlati műhely)

 

JátszóTér (hátsó udvar vége a Csűr mellett / eső esetén: Iskola – kisterem)

  • Gyakorlati foglalkozás:

11:00 – 17:00 Demeter Miklós – Fajátékok készítése

11:00 – 17:00 Csíki Emőke – Nemezelés

11:00 – 17:00 Boér Izabella – Hangszer előtti hangszer - Interaktív hangszerkészítő foglalkozás pedagógusoknak

12:00 – 13:00 Népi gyermekjátékok Tálas Ágnessel és a Finom zenekarral

 

A programváltoztatás jogát fenntartjuk!

                    nepzene szekcio 01                       gyujtes 01

Go to top